romanian_version
english version
german version
french version
italian version
hebrew version
Facebook
Twitter
Email

DOAR FAPTE. FĂRĂ COMENTARII.
Cu o singură excepție

Azi: 2026-06-15

la multi ani
Republica Securistică România: Cum se pune în scenă noul blat național cu Adrian Veștea premier și Nicușor Dan pe post de Iohannis 2.0
Cum se pune în scenă noul blat național cu Adrian Veștea premier și Nicușor Dan pe post de Iohannis 2.0
Cum se pune în scenă noul blat național cu Adrian Veștea premier și Nicușor Dan pe post de Iohannis 2.0
Felicitări, stimați spectatori ai democrației de butaforie! Regia spectacolului politic funcționează fără cusur, iar iluzia pluralismului tocmai a primit un update de la sistem. Pentru a menține populația într-o stare permanentă de semi-idioțenie și dezbinare, păpușarii au configurat geometric doi poli perfect artificiali.
Pe de o parte, avem „polul sperietoare” – extremismul zgomotos marca AUR și Georgescu, un laborator controlat fin de băieții cu ochi albaștri din SIE și SRI. Pe de altă parte, se reîncălzește ciorba vechiului USL: PSD, PNL și eternul UDMR.
Traseul este simplu: se creează tensiuni de fațadă, televiziunile urlă că țara e în pericol, iar pulimea este invitată să aleagă „răul mai mic”, deși ambele tabere mănâncă din aceeași palmă a pădurii de la Băneasa.

Să privim adevărul în față: acest sistem nu lasă nimic la voia întâmplării pentru că deține tot ce contează: presă, televiziuni, servicii secrete și, piesa de rezistență, justiția. Rețeta perpetuării la putere este de o simplitate jignitoare. Sistemul își cumpără liniștea mituind strategic armata de bugetari, casta intangibilă a pensionarilor speciali și o rețea uriașă de primari și asistați sociali, toți transformați în agenți electorali. La această masă de manevră se adaugă un contingent generos de analfabeți funcționali, acei cetățeni cu un IQ modest care înghit pe nemestecate orice gogoașă servită la buletinele de știri de la ora 19:00. Restul? voi proștilor care plătiți taxe și impozite și mai sperați..la ce?

Adrian Veștea, premierul din eprubetă: Cronica unui blat anunțat

Cine își mai imagina că nominalizarea premierului este rezultatul unor negocieri politice reale trăiește în basme. Adrian Veștea va fi premier, punct. Mutarea a fost pregătită în laboratoare cu mult timp înainte de criza actuală — chiar și publicația BizBrașov scria negru pe alb despre acest scenariu încă din luna aprilie.

Sistemul a dat ordinul, iar parlamentarii se vor executa în genunchi. Veștea va aduna o majoritate confortabilă: îl vor vota la unison și liberalii, și social-democrații, plus minoritățile naționale. Ba, ca spectacolul să fie complet, nu este exclus să vedem și câteva pivotări spectaculoase, cu voturi venite „din greșeală” de la USR sau chiar de la marii „anarhiști” din AUR. Când sistemul vrea majoritate, disciplina de partid devine literă de lege.

Schema „Iohannis - Dăncilă” se mută la Primăria Capitalei: Pactul secret al lui Nicușor Dan

Cea mai mare surpriză pentru naivii care credeau în neprihănirea politică este Nicușor Dan. Actualul primar general a semnat, se pare, marele blat cu sistemul, după ce a fost agățat la mantinelă cu niște vulnerabilități financiare — mai exact, niște sume de bani „parcate” convenabil prin donațiile din campania electorală.

Târguiala este cinică: sistemul îi garantează lui Nicușor Dan liniștea și sprijinul logistic pentru a câștiga fără emoții următoarele alegeri. Cum vor face asta? Prin aplicarea clasicei scheme din trecut. Așa cum în 2019 sistemul i-a pus în față lui Klaus Iohannis o Viorica Dăncilă complet nevotabilă pentru ca românii să alerge fericiți spre urne să-l voteze pe „salvator”, la fel și lui Nicușor Dan i se va contrapune un Georgescu sau un alt personaj grotesc. Sistemul știe foarte bine că memoria colectivă a românilor este scurtă; până la prezidențiale sau locale, poporul va uita complet trădările și va vota din nou, disciplinat, exact cum i s-a dictat prin ecrane.

Execuția prin DNA: Ofensiva justiției împotriva reformiștilor

Pentru ca ecuația să fie perfectă și nicio mișcare autentică de schimbare să nu aibă oxigen, sistemul trece la faza de eliminare fizică a opoziției interne. Ilie Bolojan și generalul Gheorghiță Vlad urmează să fie agățați administrativ și distruși mediatic prin intermediul unor dosare penale fabricate la comandă.

Ofensiva prin justiție este iminentă — din clipa în care citiți aceste rânduri, procurorii DNA și-au ascuțit deja uneltele. Televiziunile de partid sunt în regim de alertă, cu ecranele aprinse în roșu galben și albastru, pregătite să livreze breaking news-uri despre „corupția” celor care au îndrăznit să tulbure liniștea cartelului. Sistemul nu își permite să lase un pol de putere reală să crească în jurul lui Bolojan.

Vezi tot...

La moment

psdan nicusor
Poza zilei 🙂
Make America Great Again
Make America Great Again

Ultimele

  1. Paralizia statului în fața agresiunii ruse: Lașitatea instituțională de la București devine cel mai mare risc de securitate al României
  2. Propaganda rusească combinată cu lașitatea instituțională de la București – cel mai mare risc de securitate al României La câteva minute după ce o dronă lovește în plin centrul Galațiului, unii deja știau lucruri din dosul tastaturii. Păi da, împreună cu drona, ciolovecii au livrat și „kitul de propagandă”! Curierul de la Kremlin a expediat marfa, „patrioți[...]

  3. JOCUL SUPREM: Trădarea lui Bolojan și moartea programată a PNL-ului
  4. Să nu vă lăsați păcăliți de primul vot din seara asta! PNL l-a vândut deja pe Bolojan. La ședința de acum se face doar „orarul” trădării. Deocamdată, Bode, Thuma, Predoiu tac. Nu pentru mult. Pentru că trebuie să onoreze ințelegerea prealabilă cu Nicușor Dan. Vor arunca cu praf în ochi despre negocieri, vor nega orice pact cu PSD, dar miza e clară: îl țin pe Bolo[...]

  1. Paralizia statului în fața agresiunii ruse: Lașitatea instituțională de la București devine cel mai mare risc de securitate al României
  2. Propaganda rusească combinată cu lașitatea instituțională de la București – cel mai mare risc de securitate al României La câteva minute după ce o dronă lovește în plin centrul Galațiului, unii deja știau lucruri din dosul tastaturii. Păi da, împreună cu drona, ciolovecii au livrat și „kitul de propagandă”! Curierul de la Kremlin a expediat marfa, „patrioți[...]

  3. JOCUL SUPREM: Trădarea lui Bolojan și moartea programată a PNL-ului
  4. Să nu vă lăsați păcăliți de primul vot din seara asta! PNL l-a vândut deja pe Bolojan. La ședința de acum se face doar „orarul” trădării. Deocamdată, Bode, Thuma, Predoiu tac. Nu pentru mult. Pentru că trebuie să onoreze ințelegerea prealabilă cu Nicușor Dan. Vor arunca cu praf în ochi despre negocieri, vor nega orice pact cu PSD, dar miza e clară: îl țin pe Bolo[...]

De bun simț

Cum salveazi un cadavru politic prin metoda „Veștea” și de ce Nicușor Dan ne bagă cu viteză în gard
  • Prin menținerea în perfuzii a cadavrului politic numit PSD, Nicușor Dan nu face decât să îngrășeze valul extremist de la AUR care ne va băga pe toți, cu viteză sporită, direct în gardul falimentului național.
  • Este de o ironie savuroasă cum un președinte cu 6,2 milioane de voturi în buzunar a ales să facă șuete diplomatice cu rechinii din Kiseleff, lăsându-se prostit ca un amator în loc să execute sistemul când acesta încă mai tremura de frică.
O șansă pentru PNL
O șansă pentru PNL
Minunata lume a politicii dâmbovițene continuă să ne uimească cu noi episoade de comedie absurdă. Să analizăm ultimele două „noutăți” din laboratorul de strategii eșuate, care ne arată exact nivelul de inteligență al celor care împart ciolanul.În primul rând, o bijuterie logică absolut genială: proaspătul premier din eprubetă, Adrian Veștea, a ținut să ne asigure că el va păstra intact programul de guvernare al lui Ilie Bolojan.

Te freci la ochi și te întrebi: dacă programul lui Bolojan era atât de bun încât trebuie păstrat, de ce naiba a mai fost dat afară Bolojan? Răspunsul e limpede. Coaliția toxică PSD-AUR s-a speriat de reformele reale pe care „Ayatollahul” chiar voia să le facă.

Prin urmare, destinul lui Veștea este deja scris pe șervețelele din birourile băieților deștepți: în secunda în care se va atinge din greșeală de vreun privilegiu care nu place băieților de la PSD sau AUR, va fi debarcat cu aceeași viteză cu care a fost pus.

Ca meniul să fie complet, apare în decor și un general care își amintește, pe un ton plin de admirație, cum domnul Veștea, pe vremea când patrona Consiliul Județean Brașov, manifesta un dezinteres olimpic față de orice hârțogărie sau proiect care depindea de instituția lui pentru modernizarea poligonului militar de la Cincu. Un partener de nădejde, ce să zicem, exact omul potrivit pentru a conduce guvernul într-un context de război la graniță.

Miza mică a lui Nicușor Dan: Cum să rupi PNL-ul ca să mai ții PSD în perfuzii
Vezi tot…

România, aproape penibilă
  • Prin tăcere și lașitate instituțională în fața bombelor rusești, statul român a abandonat funcția sa de bază, transformând țara în călcâiul lui Ahile al Europei și într-un poligon de testare pentru hărțuirile Moscovei.
  • Este de o penibilitate strigătoare la cer ca, după patru ani de somn administrativ și bugete risipite, să le transmitem rușilor că au cale liberă încă doi ani până când vom fi capabili, milogindu-ne pe la aliați, să ne apărăm propriii cetățeni.
România, aproape penibilă
România, Anno Domini 2026
Ce poate fi mai penibil decât o victima care in loc să-și acuze agresorul, se smiorcaie și îi găseste acestuia scuze! Cam asta a fost reacția oficială, nu putem, am fi putut dacă n-ar fi fost, nu-i sigur, poate trimitem probele la ministerul adevarului de la Kremlin! Toată vrăjeala echivocă și penibilă bazată pe zicerea din bătrîni, aia cu capul plecat sabia nu-l taie. Funcționează poate, doar nu la ruși! În anii ’50 prima grijă a ocupanților de facto a României a fost să se descotorosească de cozile de topor autohtone, retineți AUTOHTONE, în frunte cu leadershipul dezumanizat de la închisoarea Pitești!

Și e penibil când aliații tăi, neimplicați și neatinși – cel puțin nu în mod direct – au o reacție mai fermă și mai verticală decît ai tu, victimă agresată. Cum ar fi fost dacă ar fi murit oameni?



Din păcate statul român tocmai a mai bifat o non-performanță: am eșuat. Total, lamentabil, în genunchi. Funcția de bază a unui stat – nu să împartă sinecuri, nu să organizeze simpozioane, ci să-și apere cetățenii – a fost aruncată la coșul de gunoi al realpolitik-ului de moment. Prin această reacție declarativă nu am evitat conflictul; dar am trimis o invitație oficială, cu ștampilă și covor roșu, pentru continuarea și escaladarea agresiunilor Moscovei. România este astăzi, sub privirea siderată a întregii lumi, călcâiul lui Ahile al Europei. Suntem poarta lăsată deschisă prin care interesele rusești au cale liberă să destabilizeze UE și NATO.
Și uite consecințele. Pentru că noi (armata română, zic) nu suntem în stare, sau nu dorim, NATO e gata să preia comanda asupra gheparzilor și a sistemului MEROPS. De aici . Frumos, nu?

Toate analizele aliaților – pe care geniile noastre de la București probabil le folosesc ca suport de cafea – spun clar: Rusia nu va veni cu mase de tancuri să cucerească teritorii. Va face exact ce face acum: incursiuni hibride, scurte, sâcâitoare, „sub pragul conflictului”, ca să testeze lașitatea Occidentului. Să-i pună pe aliați în fața unei dileme paralizante: „Riscăm un război mondial pentru un bloc din Galați?”. Iar în acest scenariu cinic, România joacă cu brio rolul „idiotului util”. Noi furnizăm Rusiei poligonul de testare, noi le dăm ocazia să ne hărțuiască și să ne submineze unitatea, în timp ce la București se practică datul din colț în colț.

Am avut 4 ani la dispoziție! Mai vă aduceți aminte când covrigarul de Buzău, zâmbind cu toată gura zicea că ne apară NATO? Au fost patru ani de când rachetele zboară pe lângă urechile noastre, timp în care puteam să cumpărăm și să instalăm sisteme anti-dronă pe fiecare bloc de la Dunăre. Și ce auzim astăzi de la Cotroceni? O declarație ridicolă din gura președintelui Nicușor Dan: „Se semnează zilele astea contractele pe SAFE și în 1-2 ani o să avem sistemele”.

Vezi tot…

Dezinformare după incidentul de la Galați: Val de teorii ale conspirației și narațiuni anti-sistem în mediul online
  • Campania de fake news de la Moscova a aterizat direct în conturile „patrioților” noștri, care urlă isteric că Galațiul a fost bombardat de ucraineni sau de Bolojan, doar ca să justifice cumpărarea de armament.
  • O gimnastică logică de toată jena, în care drona ba e ucraineană ca să ne bage în război, ba e inventată de sistem ca să fure banii din programul SAFE.
Dezinformare după incidentul de la Galați: Val de teorii ale conspirației și narațiuni anti-sistem în mediul online
Dezinformare după incidentul de la Galați: Val de teorii ale conspirației și narațiuni anti-sistem în mediul online
Prăbușirea dronei rusești peste un imobil de locuințe din Galați a declanșat o campanie masivă de manipulare și dezinformare pe rețelele sociale. La doar câteva ore de la incident, platforme precum Facebook, TikTok și Telegram au fost inundate de teorii ale conspirației care contestă versiunea oficială a autorităților, promovând fără dovezi scenariul unui atac „sub steag fals” (false flag) sau atribuind originea vectorului aerian armatei ucrainene.

Conform experților în monitorizarea mediului online, valul de fake news urmărește decredibilizarea instituțiilor de securitate din România, instigarea la panică și blocarea programelor de înzestrare militară prin manipularea tensiunilor geo-politice.

Narațiunea „Atacului sub steag fals” și legătura cu programul SAFE

Una dintre principalele teze lansate în spațiul public susține că incidentul de la Galați ar fi fost orchestrat din umbră chiar de autoritățile de la București, în complicitate cu Kievul, pentru a forța semnarea imediată a acordului pentru programul european de securitate și apărare SAFE.

Mesajele speculate în comunitățile virtuale asociază momentul prăbușirii cu dezbaterile politice privind achizițiile militare. Acest narativ a fost preluat inclusiv de persoane cu vizibilitate publică. De exemplu, jurnalistul Robert Turcescu a sugerat pe rețelele sociale o corelație între cele două evenimente: „Acum, după ce a căzut drona la Galați, să vezi ce repede se semnează! Ajungi să crezi că drona asta a venit, Doamne iartă-mă, la țanc, taman când era nevoie de un impuls pentru semnare”.

Vezi tot…


Războiul clonelor. La Kremlin
Războiul clonelor. La Kremlin
Războiul clonelor. La Kremlin
Senzație pe coridoarele Kremlinului, unde zvonurile despre succesiune circulă cu viteza luminii! Dmitri Patrușev, vicepremierul Rusiei și – dacă dăm crezare barfelor de la curte – viitorul țar al Federației, tocmai a comis un act de un „curaj” orbitor: a decis să renunțe la protocol și să-l strige pe Vladimir Putin pe numele lui adevărat. Cel din buletinul de rezervă.

„Pal Ivanici, mulțumesc, am pregătit o prezentare”, a rostit candid Patrușev.

Evident, mașinăria de propagandă a Kremlinului a intrat instantaneu în fibrilații și a șters instant transcrierea oficială. Pentru că, să fim serioși, când ești fiul secretarului Consiliului de Securitate, crescut direct în măruntaiele sistemului și hrănit cu secrete de stat la micul dejun, nu te „împiedici de limbă” ca un stagiar emoționat. Patrușev nu l-a confundat pe liderul suprem cu vreun administrator de bloc oarecare; pur și simplu l-a identificat pe actorul din fața lui.

Să ne gândim o secundă la bietul „Pal Ivanici” (sau cum îl mai chema pe sosia de serviciu din acea zi). Să fii tu trimis să joci rolul dictatorului fioros, să-ți exersezi privirea de oțel în oglindă, iar când începe ședința, prințul moștenitor să-ți dea de înțeles, în direct, că știe exact ce scrie pe ecusonul tău de figurant.

Aceasta nu a fost o gafă diplomatică, ci un update de sistem transmis în cel mai pur stil mafiot. Când viitorul președinte refuză să-ți mai spună „Vladimir Vladimirovici” și îți folosește numele de scenă, e clar: zilele pe scaunul de la Kremlin îți sunt numărate, iar domnul „Pal Ivanici” ar face bine să-și pregătească deja bagajele pentru o vacanță prelungită în Siberia.


Ce „moșește” sistemul sub privirea „echidistantă” a lui Nicușor Dan
Bătălia politică de azi nu este despre guvernare, ci despre supraviețuirea unui sistem securist aflat în potențial faliment. Planul este pe cât de abject, pe atât de clar: anihilarea lui Ilie Bolojan, singurul care a avut proasta creștere să „aprindă lumina” în cămara plină de șobolani a sistemului.
În timp ce președintele Nicușor Dan mimează „calmul” și așteptarea, el de fapt cronometrează timpul necesar pentru ca PNL să se rupă, oferindu-i „haita” de trădători necesară pentru un partid prezidențial de buzunar.
Ce „moșește” sistemul sub privirea „echidistantă” a lui Nicușor Dan
Ce „moșește” sistemul sub privirea „echidistantă” a lui Nicușor Dan
Afacerea „Gazul și Magaioții”: Patriotism pe banii noștri

Dezvăluirile recente confirmă de ce a trebuit executat Bolojan: a pus stavilă jafului. Sau măcar a încercat să pună.

  • Schema: Fostul ministru Bogdan Ivan (PSD) și structurile din umbră încercau să ne bage pe gât gaze lichefiate americane la preț de dumping moral, prin intermediari „de casă”.
  • Realitatea: Patriotismul lor se măsoară în comisioane, folosind parteneriatul cu SUA ca paravan pentru afaceri veroase.Bolojan a refuzat să facă din buzunarul românului pușculița unor „magaioți de mâna a doua”, iar asta i-a semnat sentința la Palatul Victoria.
Nicușor Dan: Suveranism de mătase și „dragoste” cu forța

„Echidistanța” președintelui Dan s-a dovedit a fi un amestec brutal doar în viața PNL, niciodată în „borcanul” PSD. Mai grav, discursul său de 9 mai a scos la iveală un suveranism de tip George Simion, dar ambalat mai „intelectual”.

  • Axa MAGA vs. UE: Ne-am lămurit: Nicușor ne propune drumul spre o izolare „pro-occidentală” care miroase a anti-europenism, în timp ce Bolojan rămâne singura ancoră spre Bruxelles.
  • Măștile au căzut: Nicușor nu mai e „salvatorul” pro-european vândut de propagandă, ci omul care anulează recepții de Ziua Europei în timp ce speră că „epoleții” vor destructura polul reformist.
Falimentul „planificatorilor”

Vestea proastă pentru echipa Grindeanu-Olguța-Nicușor? Bolojan n-a cedat. Mai mult, a scos PNL și USR de sub diktat-ul „birourilor” și a mutat România onestă la Palatul Victoria, fie și pentru un interimat de uzură. PSD și AUR au fost izolate într-o „nuntă” pe care se chinuie să o ascundă, fugind de responsabilitatea guvernării ca necuratul de tămâie.

Vezi tot…

„Aviz de funcționare” pentru Kremlin: Zelenski îi semnează lui Putin autorizația de paradă
  • Zelenski îi da voie lui Putin la paradă, decretând ironic că Piața Roșie este zonă liberă de rachete ucrainene, atâta timp Kremlinul returnează prizonieri la schimb.
  • Și marea putere militară rusă a ajuns să depindă de îngăduința Kievului, de mediarea lui Trump pentru a-și putea plimba tancurile prin Moscova fără să primească „artificii” neprevăzute din cer. Cool!
Zelenski îi semnează lui Putin autorizația de paradă
Zelenski îi semnează lui Putin autorizația de paradă
Kiev – Într-un gest de o aroganță diplomatică fără precedent, președintele Volodimir Zelenski a decis să joace rolul de „administrator al cerului deasupra Moscovei”. Printr-un decret oficial, publicat sub numărul 374/2026, liderul de la Kiev a anunțat oficial că „se permite desfășurarea paradei în orașul Moscova”, transformând Piața Roșie, pentru câteva ore, dintr-o țintă legitimă într-o zonă de agrement militar sub supraveghere ucraineană.
Decretul de „generozitate” suverană

Documentul, redactat într-un ton care amintește de un permis de liberă trecere eliberat unui elev indisciplinat, menționează explicit că perimetrul Pieței Roșii este temporar „exclus din planul de utilizare a armamentului ucrainean”. Practic, Zelenski i-a transmis lui Vladimir Putin că paradele rusești se mai pot ține doar dacă Kievul decide să apese pe butonul de „do not disturb”. 🙂

Argumentul oficial? Nu teama de forța militară rusă, ci o tranzacție umanitară mediată de la Washington. „Piața Roșie este mai puțin importantă decât viețile prizonierilor noștri”, a punctat Zelenski, sugerând că armistițiul este, de fapt, prețul plătit de Kremlin pentru a nu-și vedea tancurile de paradă transformate în fier vechi în direct, la televizor.

Trump „porumbelul păcii” și schimbul de 1.000 la 1.000

Misterul acestei relaxări subite a fost elucidat rapid pe platforma Truth Social, unde Donald Trump s-a grăbit să-și aroge titlul de „arhitect al liniștii”. Președintele american a anunțat cu litere mari o ÎNCETARE A FOCULUI DE TREI ZILE, în perioada 9-11 mai, prezentând-o ca pe o victorie personală a diplomației sale de forță.

Vezi tot…


Sinteza de știri

Lavra Pecerska din Kiev, monument UNESCO, în flăcări după un atac rusesc / Patriarhia Română și liderii europeni condamnă distrugerea simbolului ortodoxiei
Lavra Pecerska din Kiev, monument UNESCO, în flăcări după un atac rusesc
Lavra Pecerska din Kiev, monument UNESCO, în flăcări după un atac rusesc
KIEV – Presa din Kiev speculează că cea mai veche mănăstire ortodoxă din Ucraina, inclusă în patrimoniul mondial UNESCO, a reprezentat o țintă directă a bombardamentului. În timp ce pompierii se luptau cu flăcările, călugării au intervenit de urgență pentru a salva icoanele și odoarele de valoare universală adăpostite în lăcașul de cult.
Patriarhia Română își exprimă profunda tristețe și îngrijorare

Patriarhia Română a reacționat prompt printr-un comunicat oficial transmis de Agenția Basilica, condamnând afectarea gravă a acestui centru fundamental al spiritualității ortodoxe:

„Orice atingere adusă unui lăcaș de cult și unui monument de o asemenea valoare religioasă, istorică și culturală reprezintă o pierdere pentru întreaga creștinătate și pentru patrimoniul universal al umanității. Ne rugăm lui Dumnezeu pentru încetarea violențelor, pentru restabilirea păcii, pentru protejarea vieților omenești și pentru conservarea patrimoniului spiritual și cultural aflat în calea conflictelor armate.”

Reacții vehemente la nivel internațional

Vezi tot...


Securitate națională vs. Silicon Valley: SUA ordonă Anthropic blocarea accesului extern la modelele Fable 5 și Mythos 5 / Compania suspendă utilizarea la nivel global
Securitate națională vs. Silicon Valley: SUA ordonă Anthropic blocarea accesului extern la modelele Fable 5 și Mythos 5 / Compania suspendă utilizarea la nivel global
Securitate națională vs. Silicon Valley: SUA ordonă Anthropic blocarea accesului extern la modelele Fable 5 și Mythos 5 / Compania suspendă utilizarea la nivel global
WASHINGTON – Departamentul Comerțului din Statele Unite, prin autoritatea de control al exporturilor, a emis o directivă de urgență prin care ordonă companiei Anthropic să suspende imediat accesul tuturor cetățenilor străini la cele mai recente și avansate modele de inteligență artificială ale sale, Fable 5 și Mythos 5. Guvernul american invocă „motive stricte de securitate națională”, semnalând riscul ca aceste tehnologii să fie utilizate în atacuri cibernetice de amploare.

Ca reacție la această măsură restrictivă, conducerea Anthropic a luat o decizie radicală: a solicitat partenerului său tehnologic, Amazon Web Services (AWS), retragerea temporară a modelelor Fable 5 și Mythos 5 pentru toți utilizatorii la nivel global, inclusiv pentru cetățenii americani, până la clarificarea situației.

Vulnerabilități transmise „verbal” și tensiuni escaladate cu Pentagonul

Reprezentanții Anthropic contestă proporția măsurii administrative, afirmând că nu au primit documentație tehnică oficială sau detalii concrete cu privire la breșele de securitate identificate de agențiile guvernamentale, ci doar „dovezi verbale privind existența unei posibile vulnerabilități” prin care limitările de siguranță ale AI-ului ar putea fi ocolite.

Vezi tot...


Sancțiuni fără precedent în sistemul bancar: Consiliul Concurenței a aplicat amenzi de 710 milioane de euro pentru manipularea indicelui ROBOR
Sancțiuni fără precedent în sistemul bancar: Consiliul Concurenței a aplicat amenzi de 710 milioane de euro pentru manipularea indicelui ROBOR
Sancțiuni fără precedent în sistemul bancar: Consiliul Concurenței a aplicat amenzi de 710 milioane de euro pentru manipularea indicelui ROBOR
BUCUREȘTI – Consiliul Concurenței a anunțat duminică sancționarea în unanimitate a 10 instituții bancare din România cu o amendă-record în valoare totală de 3,73 miliarde de lei (aproximativ 710 milioane de euro). Decizia Plenului autorității vizează încălcarea normelor naționale de concurență și a Tratatului privind Funcționarea Uniunii Europene (TFUE), prin coordonarea anticoncurențială a comportamentului bancar în cadrul procedurii de stabilire a indicelui ROBOR.

Conform oficialilor instituției, investigația declanșată la sfârșitul anului 2022 a relevat că băncile participante și-au coordonat cotațiile în cadrul procedurii de fixing prin intermediul unui schimb ilegal de informații confidențiale și strategice referitoare la prețuri, afectând independența indicatorului, în special pentru maturitățile la 3, 6 și 12 luni.

„Decizia noastră nu a vizat reglementările sau politicile din sectorul bancar, ci se rezumă exclusiv la comportamentul băncilor în perioada fixingului ROBOR. Având în vedere volumul mare de credite, variații de dimensiunea unei fracțiuni de procent pot genera sume substanțiale în detrimentul consumatorilor”, a declarat Bogdan Chirițoiu, președintele Consiliului Concurenței.

Clasamentul amenzilor: Banca Transilvania înregistrează cea mai mare sancțiune

Sumele cumulate calculate de autoritatea de concurență plasează Banca Transilvania în topul sancțiunilor, urmată de Banca Comercială Română și Raiffeisen Bank. Cuantumul amenzilor aplicate este distribuit astfel:

  • Banca Transilvania S.A.: 875,74 milioane lei (la care se adaugă 85,03 milioane lei pentru faptele realizate de OTP Bank România S.A., entitate achiziționată anterior);
  • Banca Comercială Română SA: 577,36 milioane lei;
  • Raiffeisen Bank România SA: 442,49 milioane lei;
  • UniCredit Bank SA: 431,03 milioane lei;
  • BRD-Groupe Société Générale SA: 412,47 milioane lei;
  • ING Bank N.V. Amsterdam (Sucursala București): 405,91 milioane lei;
  • CEC Bank SA: 332,98 milioane lei;
  • Exim Banca Românească SA: 96,49 milioane lei;
  • Libra Internet Bank SA: 45,86 milioane lei;
  • Banca Comercială Intesa Sanpaolo România SA: 28,1 milioane lei.
Mecanismul de fraudare și impactul asupra debitorilor

Vezi tot...


Incidentul de la Constanța: Președintele Nicușor Dan afirmă că protocoalele au fost respectate în cazul exploziei dronei maritime și anunță noi achiziții militare
Incidentul de la Constanța: Președintele Nicușor Dan afirmă că protocoalele au fost respectate în cazul exploziei dronei maritime și anunță noi achiziții militare
Incidentul de la Constanța: Președintele Nicușor Dan afirmă că protocoalele au fost respectate în cazul exploziei dronei maritime și anunță noi achiziții militare
CONSTANȚA – Președintele Nicușor Dan a efectuat sâmbătă o vizită de lucru la Constanța pentru a analiza, alături de conducerea armatei și a serviciilor de intervenție, cauzele exploziei unei drone maritime în perimetrul portuar. La finalul ședinței, șeful statului a declarat că deflagrația înregistrată vineri nu a fost rezultatul unei erori umane, ci a survenit pe fondul lipsei dotărilor tehnologice specifice pentru combaterea acestui nou tip de amenințare generat de războiul din Ucraina.

Conform calendarului prezentat de Administrația Prezidențială, primele echipe specializate au sosit la fața locului vineri, la ora 6:47, demarând imediat izolarea perimetrului și mutarea navelor din proximitate. Ulterior, la ora 10:00, autoritățile au primit date operative conform cărora drona maritimă urma să se autodetoneze la ora 10:26, moment în care personalul de intervenție a fost evacuat de urgență, renunțându-se la planul inițial de neutralizare a comunicațiilor și remorcare a ambarcațiunii către un poligon militar.

Ancheta oficială și respingerea scenariului privind „flota fantomă”

Șeful statului a respins public speculațiile apărute în mass-media conform cărora cele patru drone maritime reperate ar fi urmărit un petrolier aparținând „flotei fantomă” a Federației Ruse care naviga spre terminalul Rompetrol.

„Nu este un vas din flota fantomă, ci o navă comercială care efectuează curse regulate între portul Novorossiisk — utilizat de Kazahstan pentru exportul de hidrocarburi — și România. Această navă nu se regăsește pe listele de sancțiuni ale Uniunii Europene sau ale Statelor Unite”, a clarificat Nicușor Dan.

O anchetă extinsă este în curs de desfășurare pentru a stabili cu exactitate modul în care vectorii maritimi au reușit să se apropie de Portul Constanța, primele concluzii structurate urmând să fie prezentate public într-un interval de 7 până la 10 zile.

Vezi tot...


Reacția șefului Statului Major al Apărării după audierea la DNA: Generalul Gheorghiță Vlad respinge acuzațiile și contestă momentul punerii sub urmărire penală
Generalul Gheorghiță Vlad suspect pentru fapte de complicitate la uzurparea functiei

BUCUREȘTI – Șeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad, a reacționat public marți, printr-un mesaj transmis pe rețelele sociale, după ce Direcția Națională Anticorupție (DNA) i-a adus la cunoștință calitatea de suspect într-un dosar penal instrumentat de Secția pentru militari. Înaltul oficial militar a respins ferm acuzațiile și a catalogat momentul ales de procurori ca fiind „cel puțin curios”, având în vedere contextul de securitate complex prin care trece țara.

Dosarul suplimentării locurilor la UNEFS: Acuzațiile aduse de DNA

Generalul Gheorghiță Vlad a fost audiat marți la sediul DNA, unde anchetatorii i-au comunicat că este cercetat pentru presupuse fapte de complicitate la uzurparea funcției, cu obținerea de foloase necuvenite pentru sine sau pentru altul.

Potrivit comunicatului oficial emis de DNA, faptele ar fi fost săvârșite în iulie 2025. Procurorii anticorupție susțin că șeful Statului Major ar fi facilitat emiterea și semnarea unei solicitări adresate Ministerului Educației pentru suplimentarea locurilor bugetate la Universitatea Națională de Educație Fizică și Sport (UNEFS) din București. Anchetatorii afirmă că demersul a fost realizat cu depășirea atribuțiilor legale, o astfel de solicitare fiind de competența exclusivă a Direcției Generale Management Resurse Umane din cadrul MApN.

În urma acestui demers, au fost aprobate 20 de locuri bugetate suplimentare, de care au beneficiat candidați admiși inițial pe locuri cu taxă. Conform procurorilor:

„Ar fi fost vătămate interesele legitime ale Ministerului Apărării Naționale, prin afectarea relațiilor instituționale, și, corelativ, ar fi fost creat un folos necuvenit în beneficiul celor 20 de candidați [...] urmând ca la finalizarea studiilor, trei dintre aceștia să fie încadrați pe posturi de ofițer în cadrul MApN.”

Generalul Gheorghiță Vlad: „Afectarea imaginii conducerii SMA riscă să submineze încrederea publică”

Vezi tot...


Recente

spirala mortii furnicilor
Wow! Factor

Spirala morții furnicilor

Spirala morții furnicilor, cunoscută și sub numele de „vârtej de furnici” sau „puzzle al furnicilor”, reprezintă un comportament fascinant și tragic observat în anumite situații

Read More
Russian Sleep Experiment
Blackies

Macabrul experiment rusesc al somnului

Sau ce se intamplă dacă privezi de somn o ființă umană. Ce lucruri și manifestări înfricoșătoare pot să apară din subconștient. „Experimentul rusesc al somnului”

Read More